Nawozy do roślin- co warto wiedzieć?

Rośliny potrzebują nawozów, aby rosnąć zdrowo, ale to, jak dokładnie działają nawozy, jest dla wielu osób pewną tajemnicą – co robią, jakie są różnice między nimi i który z nich jest najlepszy dla danej rośliny. Aby rozwiać te wątpliwości, przygotowaliśmy krótki przewodnik po podstawowych rodzajach nawozów, abyście wiedzieli dokładnie, czego powinniście używać dla swoich roślin.

 

Najpopularniejszym nawozem jest nawóz organiczny. Nawozy organiczne zawierają składniki odżywcze pochodzące z rozkładającej się materii, takiej jak kompost czy zgniły obornik. Są one regulowane przez Departament Rolnictwa i wykorzystują tylko naturalne składniki, które z czasem rozkładają się na stabilne związki. Dodadzą one do gleby składniki odżywcze i mikroorganizmy, zachęcając do wzrostu roślin i zapewniając naturalną obronę przed szkodnikami. Niektóre inne nawozy organiczne obejmują: odlewy z robaków (wykonane z przetrawionej materii), emulsję rybną (płynne odpady ryb) i mączkę z lucerny (z gotowanej lucerny).

 

Kolejnym rodzajem nawozu jest nawóz syntetyczny. Nawozy syntetyczne są wytwarzane z materiałów nieorganicznych, takich jak sól kamienna i kwas solny; niektóre z nich zawierają nawet dodatkowe składniki, które zwiększają ich skuteczność w dodawaniu składników odżywczych. Stosując nawozy syntetyczne, należy przestrzegać wskazówek dotyczących ich ilości, ponieważ mogą one być szkodliwe.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie sielankowelove.pl