Jakie są sporty dla niepełnosprawnych?

Podczas gdy osoby niepełnosprawne uczestniczą w sportach, konkursach i grach od wieków, paraolimpiada i inne wydarzenia przeznaczone specjalnie dla osób niepełnosprawnych są zjawiskiem całkiem nowym. W chwili pisania tego tekstu (2016), istnieją 32 sporty i ponad 600 sportowców rywalizujących na Igrzyskach Paraolimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Wiele z tych sportów powstało w wyniku innowacji technologicznych, postępu medycznego i poparcia społecznego.

–Para-Taekwondo to sztuka walki, która wykorzystuje wózki inwalidzkie jako podstawowy sprzęt. Zostało opracowane przez Koreańczyków z Południa, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym fizycznie rywalizację na równi z ich pełnosprawnymi kolegami.

–Narciarstwo alpejskie pozwala na korzystanie z nart siedzących lub mono-ski, które są zasadniczo standardowymi nartami alpejskimi, w których wiązania zastąpiono takimi, które użytkownik może obsługiwać rękami.

–Paratriathlon łączy trzy dyscypliny: pływanie, kolarstwo i bieg w jedną imprezę, w której zawodnicy muszą ukończyć wyścig używając roweru ręcznego lub wózka inwalidzkiego, aby poruszać się po trasach lądowych.

–Rugby na wózku inwalidzkim zostało opracowane w Kanadzie w 1977 roku przez Herba Grasse i Geoffa Kingmana po tym, jak obserwowali zawodników futbolu amerykańskiego używających wózków inwalidzkich do udziału w meczu pokazowym w centrum rehabilitacyjnym. Więcej na: sporttaker.pl

Previous post Noże japońskie
Next post Księgowość w firmie