Jak ekonomicznie jeździć samochodem?

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na gazie, pierwszym impulsem może być delikatniejsza i wolniejsza jazda. To ma sens: im wolniej jedziesz, tym mniej zużywasz gazu. Ale w rzeczywistości to tylko część historii. Prawda jest taka, że to, jak jeździsz, ma znacznie większy wpływ na zużycie paliwa niż to, czy przyspieszasz, czy nie.

Zaczynając od silnika: Jeśli utknąłeś w korku z włączoną klimatyzacją, marnujesz paliwo. Kiedy ustawiasz samochód w pozycji neutralnej, nie musi on zużywać energii, aby włączyć silnik, więc jest to jak zmiana biegu na neutralny na rowerze: oddajesz część tego, co właśnie z niego wziąłeś. Następnym razem, gdy przed Tobą będzie światło stopu lub skrzyżowanie, a ruch zacznie się rozkręcać, wyłącz klimatyzację i ustaw samochód na biegu jałowym. Na początku będziesz się czuł trochę dziwnie, ale uwierz mi – przyzwyczaisz się i zaczniesz oszczędzać paliwo.

Tak, oznacza to, że kiedy ruch porusza się wystarczająco wolno i nie ma żadnych skrzyżowań lub czerwonych świateł zbliża się wkrótce, utrzymanie samochodu w neutralnym faktycznie zużywa więcej gazu niż pozostawiając go na biegu jałowym. Więcej na: trans-moto.pl

Previous post Noże japońskie
Next post Księgowość w firmie