Deska elewacyjna. Jak wybrać najbardziej odpowiednią?

Deski elewacyjne, podobnie jak deski tarasowe, różnią się pomiędzy sobą kilkoma parametrami. W związku z tymi różnicami należy koniecznie zwrócić uwagę na to, jakie mają właściwości oraz co mogą dzięki temu zaoferować.

Drewno egzotyczne

Drewno egzotyczne jest jednym z najbardziej cenionych rodzajów drewna, które może zostać wykorzystane jako deska elewacyjna. Jest wysoko nasączone olejkami eterycznymi i odznacza się wysoką gęstością, co z kolei przekłada się na jego twardość. Jest to bardzo odporne drewno, które nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji, aby zachowało swoją oryginalną urodę.

Do drewna egzotycznego zaliczamy między innymi Meranti i Okoume. Warto także zauważyć, że drewno egzotyczne posiada bardzo atrakcyjne kolory oraz malownicze słoje, które często przyciągają uwagę. Dzięki temu jest bardzo dekoracyjne i chętnie wybierane również ze względu na swój ozdobny wygląd.

Drewno rodzime

Drugim rodzajem drewna, o którym możemy mówić w przypadku desek elewacyjnych, jest drewno rodzime. Odznacza się mniejszą gęstością własną i twardością, przez co często wymaga większej impregnacji i częstszej konserwacji. Jest za to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż drewno egzotyczne, ponieważ nie wymaga tak dużej początkowej inwestycji.

Drewno rodzime to między innymi świerk, jesion, sosna czy modrzew syberyjski. Każdy z tych rodzajów drewna odznacza się wyjątkowym kolorem, zazwyczaj w jasnych tonacjach. Świetnie pasuje na wiele różnych elewacji, zarówno do pokrycia całego domu, jak również wykonywania elementów ozdobnych.

Previous post Jak działają kserokopiarki
Next post Typy osłon okiennych, które możemy zastosować w wnętrzu naszego domu